Szlak na Nosal
Wysokość szczytu: 1206 m.n.p.m.
Jak długo szliśmy: 02:00
Ocena trudności w skali 1-5: 1,5
Szlak na Nosal

Szlak na Nosal

Dużo lasu, trochę skałek i bajkowe widoki. Niepozorny, bo 1206 metrowy szczyt, sprawi, że będziesz chciał tam nieraz wrócić! Przybliżmy opis szlaku na Nosal.

Trasa na Nosal to doskonały wybór dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z Tatrami, rozgrzać się przed większymi wyprawami lub potrzebują nieco spokojniejszej trasy po cięższych wędrówkach, a nie chcą spędzać pół dnia na Krupówkach.

Na Nosal można wejść z dwóch stron – od strony Kuźnic lub z przystanku “Murowanica” z Zakopanego. My wchodziliśmy na szczyt od strony Kuźnic.

Cała trasa, z przerwą na szczycie, powinna zająć około 2 godzin.

Widok na Kuźnice z okolic Nosala

KUŹNICE – NOSAL – MUROWANICA

Kuźnice to część Zakopanego, z którego początek ma naprawdę wiele tatrzańskich szlaków. Do Kuźnic najlepiej dojechać busem lub autobusem, choć w okolicy znajduje się także sporo (płatnych) parkingów samochodowych.

Gdy już uda Wam się dotrzeć do Kuźnic i odbijecie na wschód, zobaczycie drogowskaz wskazujący trasę na Nosal. Początkowo drogę prowadzi niebiesko-zielony szlak, nieco pod górę, a po odbiciu w lewo obieramy szlak zielony.

Trasa prowadzi cały czas przez las.

Szlak na Nosal

Po około 25 minutach docieramy do Nosalowej Przełęczy (1101 m). Następnie trasa zaczyna prowadzić mocniej pod górę, początkowo lesistym, a następnie bardziej skalistym zboczem. Gdy pojawią się przed nami pierwsze skałki to znaczy, że szczyt już naprawdę blisko. Przed wierzchołkiem Nosala znajduje się kilka wąskich przejść i tam należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w czasie deszczu lub gdy szlak jest oblodzony.

Po około 45 minutowej wędrówce docieramy do celu. Szczyt Nosala (1206 m) jest skalisty i należy uważać przy krawędziach, gdyż jest naprawdę stromo. Z góry podziwiać możemy piękną panoramę Tatr (Kościelec, Granaty, Krzyżne, Świnicę czy Kasprowy Wierch) oraz równie piękny widok na Zakopane.

Widok na Zakopane z Nosala

Wracać możemy tą samą trasą lub kierując się w stronę przystanku “Murowanica”, żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić wycieczkę.

DROGA POWROTNA

Trasa biegnąca w kierunku Murowanicy jest nieco trudniejsza niż droga od Kuźnic. Schodząc ze szczytu szlak jest przez kawałek łagodniejszy. Tą trasą będziemy także podążać w lesie, jednak po kilkunastu minutach po bardziej stromym zboczu. Na koniec czekają na nas kamienne schody.

Obierając ten wariant na wejście można się zdecydowanie bardziej zmęczyć.