Szlak na Czarny Staw pod Rysami
Wysokość szczytu: 1583 m.n.p.m.
Jak długo szliśmy: 05:45
Ocena trudności w skali 1-5: 2

Szlak na Czarny Staw pod Rysami

Widowiskowy, tajemniczy, trzeci pod względem wielkości! Chodź i poznaj Czarny Staw pod Rysami.

Czarny Staw pod Rysami (1583 m) to trzecie pod względem wielkości jezioro w Tatrach. Znajduje się w kotle polodowcowym u podnóża Rysów. Jezioro swoją nazwę zawdzięcza zacienieniu ciemnoniebieskiej wody przez opadającą ścianę Kazalnicy. Dzięki temu jezioro przybiera niemalże czarny kolor!

Samo podejście na Czarny Staw pod Rysami jest stosunkowo krótkie – zajmuje około 45 minut. Jednak żeby tam dotrzeć należy pokonać drogę na Morskie Oko liczącą 9,3 km.

Czarny Staw pod Rysami - mgła

PALENICA BIAŁCZAŃSKA – MORSKIE OKO

Żeby wyruszyć w stronę Czarnego Stawu musimy dojechać z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej. Polecamy zabrać się busem – koszt 9/10 zł w jedną stronę, choć na miejscu znajduje się także parking dla samochodów osobowych (totalnie zapełniony od porannych godzin). Sam dojazd zajmuje około 35 minut.

Z parkingu dochodzimy do budki TPN, płacimy drobniaki i rozpoczynamy naszą wędrówkę! Czekają nas dwie godziny spaceru po najsłynniejszym asfalcie na Podhalu. O tym tutaj! 🙂

Gdy po 2-godzinnym marszu znajdziemy się w okolicy Morskiego Oka mamy czas na odpoczynek i przedsmak widoków, które już niedługo! Choć samo Morskie Oko jest przepiękne – gwarantujemy, że z góry wygląda o wiele lepiej!

MORSKIE OKO – CZARNY STAW POD RYSAMI

Ruszając w lewo od schroniska, przechodzimy przez mostek na Rybim Potoku i podążamy wzdłuż Morskiego Oka. Ścieżka zbudowana jest z kamiennych bloczków, która po asfaltowej drodze na pewno przyprawi Was o uśmiech. Po kilkunastu minutach docieramy do drogowskazu, który kieruje nas także w lewo.

Podążając czerwonym szlakiem w stronę Czarnego Stawu pod Rysami, kierujemy się cały czas pod górę po kamiennych płytach. Odcinek zajmuje około 30 minut, ale jest forsowny i potrafi zmęczyć.

Podczas wędrówki polecamy robić małe przerwy na podziwianie Morskiego Oka z wysokości. Musicie nam zaufać!

Szlak prowadzi nas cały czas prosto. Dopiero blisko celu skręca w lewo. Po drodze czeka nas także podziwianie niedużego wodospadu – Czarnostawiańskiej Siklawy.

Choć wejście i zejście z Czarnego Stawu liczy około 1,5h – doliczyć należy także w sumie 4-godzinny marsz na oraz z Morskiego Oka. Całość wycieczki szacujemy na około 5:30 – 6:00 godzin.

Dlaczego warto wybrać się na Czarny Staw pod Rysami?

Jeżeli nie lubicie zgiełku i macie dosyć asfaltu odpowiedź wydaje się prosta! Nad Czarnym Stawem jest zdecydowanie mniej ludzi, jest bardziej tajemniczo, no, i posmakujecie prawdziwej górskiej trasy.